Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Statistiškai bent kartą gyvenime visiems tenka susidurti su anestezija.
„Anesteziologija į priekį buvo stumtelėta ieškant komforto pacientui. Ir nors eteris buvo žinomas gerokai anksčiau, didis žingsnis žengtas 1846 metais spalio 16 dieną, kai gydytojas William Morton Bostono ligoninėje žandikaulio operacijos metu pirmą kartą nejautrai sėkmingai panaudojo eterį“, – pasakoja LSMU Kauno ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos klinikos vadovas prof. dr. Andrius Macas.
Bostono ligoninės demonstracinių operacijų erdvė buvo pavadinta Eterio skliautu arba kupolu. O spalio 16-oji vadinama šiuolaikinės anesteziologijos gimimo diena.
„Nepraėjus nė metams, 1847-aisiais, Vilniuje Medicinos draugijos posėdyje pristačius eterį, A.Adomavičius kartu su L.Lechavičium jį panaudojo“, – pasakoja prof. A. Macas pabrėždamas, kad Lietuva medicinos moksle nebuvo ir nėra pasaulio užkampis.
„Pirmieji oficialūs narkotizatoriai mūsų ligoninėse atsirado praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje, – tęsia pasakojimą apie anesteziologijos istoriją profesorius, – o septintajame jau turėjome tikrų gydytojų anesteziologų. Iki tol šiuolaikinę narkozę atlikdavo gydytojai chirurgai su medicinos seserimis.“
Legendinis chirurgas profesorius Vladas Kuzma 1942 m. parašė pirmąjį lietuvišką anesteziologijos vadovėlį „Skausmas ir skausmo malšinamosios priemonės“. Knyga išleista 1947-aisiais.
1955 m. Kauno respublikinėje klinikinėje ligoninėje V. Mikalauskas per operaciją panaudojo endotrachėjinę narkozę. Nuo 1960 m. anesteziologija plėtojama kaip savarankiška medicinos šaka.
„Kad ir kurios šalies ligoninės operacinėje atsidurtumėt, visur patirsite šiuolaikinę anesteziją (vadinamąją narkozę). Šiuolaikinę todėl, kad visose Lietuvos ligoninėse naudosime tik tokius medikamentus ir tokias priemones, kurias naudoja Niujorko, Paryžiaus ar Londono geriausios ligoninės. Pasitikėkite savo gydytojais. Jie išmano savo darbą, o mūsų ligoninių „ginkluotė“ neatsilieka nuo Europos ir pasaulio valstybių“, – tvirtina prof. A. Macas, sveikindamas Spalio 16-osios – šiuolaikinės anesteziologijos gimimo dienos – proga.
Su Anestezijos diena nuoširdžiai sveikiname visus LSMU KL dirbančius gydytojus anesteziologus reanimatologus, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojus, LSMU Kauno ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos kliniką – vadovą prof. dr. A. Macą ir:
Anesteziologijos skyrių (Josvainių g.)
Anesteziologijos skyrių (Hipodromo g.)
Anesteziologijos skyrių (Laisvės al.)
Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių (Hipodromo g.)
Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių (Josvainių g.)
Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių (Laisvės al.)