Chirurgui prof. V. Zykui – garbingas apdovanojimas

2023 kovo 06 d.

Tuometinei LSMU Kauno ligoninės II chirurgijos klinikai (dabar – Bendrosios chirurgijos klinika) nuo 1974 iki 1998 m. vadovavusiam chirurgui prof. Vytautui Zykui įteiktas Tarptautinės universiteto kolorektinių chirurgų draugijos (International Society of University Colon and Rectal Surgeons) apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus.

Kaip sakė LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas prof. Donatas Venskutonis, tai unikalus ir itin garbingas Lietuvos chirurgijos istorijoje apdovanojimas. „Tai įvertinimas, liudijantis, kiek daug ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio chirurgijai yra nusipelnęs prof. V. Zykas“, – pabrėžė prof. D. Venskutonis.

Prof. V. Zykas 1955 m. baigęs Kauno medicinos institutą dirbo Rietavo ligoninėje, buvo Chirurgijos skyriaus vedėjas, vyriausiasis gydytojas. 1961–2001 m. dėstė Kauno medicinos universitete (dabar LSMU), 1974–1998 m. fakultetinės chirurgijos/II chirurgijos klinikos vadovas; habilituotas daktaras, profesorius. Lietuvos koloproktologų draugijos (1991–1996 proktologų draugija) įkūrėjas, pirmasis jos prezidentas (1991–2002), nuo 2002 m. garbės prezidentas. 1974-1998 m. LSMU Kauno ligoninės II chirurgijos klinikos (prieš tai – katedros) vadovas. Stažavosi Ukrainoje, Austrijoje, Rusijoje, Norvegijoje, Vokietijoje. Mokslinio darbo svarbiausia sritis – abdominalinė chirurgija, koloproktologija. Įdiegė naujų koloproktologijos operacijų metodų. 1994 m. padarė pirmąją Lietuvoje koloproktektomiją su rekonstrukcine jungtimi. Parašė daugiau kaip 130 mokslinių straipsnių, parengė vadovėlį. Vadovėlis Storosios žarnos chirurginės ligos (su D. Pavalkiu, 1999), 11 mokomųjų knygų, tarp jų Ūminis ir lėtinis apendicitas (su kitais, 1979).

Prof. D. Venskutonio albumo nuotraukoje – prof. D. Venskutonis ir prof. V. Zykas (dešinėje) 1996 m. Romoje.