Kiekviena diena Geriatrijos konsultacijų poliklinikoje ir dienos stacionare – tai nauja mozaika iš žmonių istorijų, iššūkių ir jautrių akimirkų. Čia niekada nebūna nuobodu. Į šias erdves atvyksta įvairūs pacientai – vieni kupini energijos ir humoro, kiti susikaupę, pavargę, uždari, abejingi ar net pikti. Pasak vyr. slaugytojos-administratorės Deimantės Balsienės, slaugytoja turi būti pasirengusi prie kiekvieno jų prisitaikyti – vienam nusišypsoti, kitam ištarti padrąsinantį žodį arba tiesiog ramiai pabūti šalia.
„Į pacientą orientuota priežiūra viena iš mūsų įstaigos vertybių. Amžėjant populiacijai Geriatrijos centras yra ta vieta, kur slaugytojai yra jungtis tarp medicinos, atjautos ir paciento poreikių, kurie Jiems reikalingi norint gyventi pilnavertį gyvenimą“, – apie geriatrijos slaugytojas LSMU Kauno ligoninėje sako direktoriaus pavaduotoja slaugai Erika Jasukaitienė.
Kolektyvas, kuris auga ir augina kitus
Be Deimantės, skyriuje darbuojasi dar trys slaugytojos. Senbuvė Daina Stvolienė čia dirba nuo pat dienos stacionaro atidarymo. Simona Meškauskė prisijungė iš Laisvės al. padalinio Neurologijos skyriaus ir šiuo metu yra atsakinga už registratūros darbo koordinavimą. Į kolektyvą darniai įsiliejo ir ukrainietė Yuliia Medvedeva, visus užkrečianti pozityvumu ir gera nuotaika. Joms talkina pagalbinė darbuotoja Dana Smailienė, kuri kolektyvo paskatinta, šiuo metu kremta slaugytojo padėjėjo mokslus ir jau atlieka praktiką dienos stacionare. „Čia augame patys ir auginame kitus“, – šypsosi Deimantė.
Slaugytojos kompetencijos plačios
Ką veikia slaugytojas Geriatrijos konsultacinėje poliklinikoje ir dienos stacionare? Kompetencijų ir atsakomybių yra daug. Nuo pat ryto verda darbas registratūroje – vieni pacientai atvyksta konsultacijoms, kiti gi – į dienos stacionarą. Tad slaugytojai tenka nelengvas uždavinys – koordinuoti ir optimizuoti paciento kelią nuo registratūros iki komandos narių bei tyrimų, stacionarizavimo į dienos stacionarą. Kitas svarbus dalykas – išmanyti senėjimo procesus bei pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis, priežiūros ypatumus, gebėti atpažinti geriatrinius sindromus (demenciją, nepakankamą mitybą, disfagiją, sarkopeniją, šlapimo nelaikymą, griuvimus ir kt.).
Gimsta slaugos diagnozės
Išplėstinės konsultacijos metu kompleksinio vertinimo įgūdžiai slaugytojai padeda atlikti paciento fizinės, funkcinės, psichologinės būklės vertinimą, savarankiškai nustatyti slaugos problemas bei priežiūros prioritetus. Slaugytoja atlieka antropometrinius matavimus, kūno sudėties elektrinio bioimpedanso analizę, standartizuotomis anketomis vertina paciento mitybos būklę, disfagiją, griuvimų riziką ir kitus geriatrinius sindromus, asistuoja gydytojui atliekant endoskopinį rijimo vertinimą (FEES). Čia gimsta slaugos diagnozės bei pacientų priežiūros planai, rekomendacijos.
Geri bendravimo įgūdžiai – būtinybė
Darbas dienos stacionare – tai ne tik medicininės procedūros, infuzijos, techniniai veiksmai, bet ir nuolatinis bendravimas su pacientu bei jo mokymas. Dauguma pacientų dienos stacionare gydomi dėl demencijos, padidėjusios griuvimų rizikos, tad svarbiausia čia – saugumo užtikrinimas bei pagalba žmogui, kai jam sunku orientuotis nepažįstamoje aplinkoje. Geri bendravimo įgūdžiai užtikrina aiškų ir jautrų bendravimą su senyvo amžiaus pacientais ir jų artimaisiais bei veiksmingą bendradarbiavimą su komandos nariais. Etikos išmanymas ir empatija padeda išsaugoti paciento orumą visose situacijose bei užtikrina profesionalų elgesį net sudėtingų emocinių situacijų metu.
Visas kolektyvas vieningai tvirtina, kad orumas – tai ne papildoma prabanga, bet esminė gydymo / priežiūros dalis. Todėl daugiausiai padėkų iš pacientų sulaukiama už gebėjimą mokėti klausytis ir išgirsti. Čia kiekvienas slaugytojos prisilietimas, žodis ar žvilgsnis tampa terapija.
Suteikiamos galimybės tobulėti
Slaugytojos kasdienybė – tai darbo su ligoninės informacinėmis sistemomis išmanymas, tyrimų bei konsultacijų užsakymas, atsakingas duomenų dokumentavimas bei slaugytojo konsultacijos pildymas bei intervencijų kodavimas ESIS – tiksliai, atsakingai, laikantis duomenų apsaugos ir etikos principų.
Refleksija, gebėjimas analizuoti savo veiklą, ieškoti sprendimų, domėjimasis naujausiomis geriatrinės slaugos žiniomis ir praktika, darbas komandoje užtikrina profesinį augimą. Čia puikios sąlygos mokytis ir mokyti kitus, kelti kvalifikaciją įvairiuose renginiuose, tęsti studijas ne tik dėl licencijos pratęsimo, bet labiausiai dėl kompetencijų ugdymo, profesionalumo. Tik gilios žinios leidžia daryti efektyvius sprendimus bei padeda išvengti klaidų slaugos procese.