x

Psichiatrijos dienos stacionaro specialistų komanda suteikia pacientui galimybę rinktis veiklas

2023 rugsėjo 13 d.
f in @

Kiekvienais metais nuo rugsėjo 10-osios, Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos, iki spalio 10-osios, Pasaulinės psichikos sveikatos dienos, simboliškai skelbiamas Atviros psichiatrijos mėnuo. Jo metu dažnai kartojamas šūkis „Mental Health is an Universal Human Right“ (Psichikos sveikata yra visuotinė žmogaus teisė).

Šia proga LSMU Kauno ligoninės Psichiatrijos klinikos vadovė gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė ir Psichiatrijos dienos stacionaro vedėja gydytoja psichiatrė Viktorija Talandytė pasidalijo mintimis apie Psichiatrijos klinikos Dienos stacionaro skyrių.

– Psichiatrijos dienos stacionaras, t. y., kai dienos metu ligoninėje vyksta gydymas, o po jo keliaujama namo, ko gero, skiriasi nuo chirurgijos, terapijos ar akušerijos dienos stacionarų, kuriuos lanko sąmoningi ir motyvuoti pacientai.  Kokie yra šio Psichiatrijos klinikos skyriaus savitumai ir iššūkiai?

– Psichiatrija yra medicinos sritis, labai stipriai persidengianti su įvairiais kitais žmonių gyvenime svarbiais dalykais, pvz. dvasingumu. Tačiau svarbu pabrėžti, kad psichiatrija – medicinos dalis, o joje taikomi gydymo metodai yra mokslu pagrįsti, efektyvūs ir saugūs.

Psichikos sutrikimai yra labai sudėtingi, dažnai tam tikri simptomai turi įtakos  sumažėjusiai žmogaus motyvacijai ar aktyvumui. Pvz., sergant depresija, stebime motyvacijos, norų, energijos stoką. Žmogui sunku prisiversti daryti paprasčiausius dalykus, įskaitant nusiprausimą ryte, todėl dienos stacionaro lankymas gali tapti nemenku iššūkiu. Iš kitos pusės – tai ir galimybė, nes įsipareigojimų ir rutinos buvimas padeda susitvarkyti su veikla, kurios įprastai sergantis žmogus gal ir nesiimtų.

Kitas pavyzdys –  šizofrenija. Šiai ligai be visų kitų simptomų būdingas ir valios sferos blėsimas. Motyvuoti tokį žmogų reguliariai lankytis gydymo įstaigoje yra tikras iššūkis. Taigi kiekvienas susirgimas, kiekvienas atvejis kelia savo iššūkius.

– Psichiatrijos klinikos dienos stacionaro darbotvarkę rengia įvairių profilių specialistų komanda. Ką dar, be medikamentinio gydymo, jei jis skirtas, gauna pacientas?

– Greta medikamentinio gydymo (šiuo metu dienos stacionaro pacientams prieinamas netgi pakankamai naujas ir inovatyvus rezistentiškos depresijos gydymas esketaminu, tai, galima sakyti, naujas šuolis psichiatrijoje) Psichiatrijos dienos stacionaro komandą sudaro gydytojai psichiatrai, medicinos psichologai, ergoterapeutai, dailės terapeutai, psichoterapeutai, kineziterapeutai, slaugytojai, socialiniai darbuotojai. Komandos įvairovė lemia ir siūlomų veiklų įvairovę: kiekvienam žmogui galima parinkti jam įdomiausią, tinkamiausią ir vertingiausią veiklų rinkinį.

Kitas svarbus aspektas – tai kontaktas tarp personalo ir paciento. Kiekvienas žmogus yra individualus, ir, kai komandą sudaro skirtingi žmonės, kiekvienas pacientas gali rasti tą komandos narį, su kuriuo jam lengviausia bendrauti. Tai irgi veikia motyvuojančiai.

Taigi prie sveikimo proceso prisideda visa eilė faktorių ir žmogiškasis ryšys atlieka tikrai ne paskutinį vaidmenį.

Noro ir motyvacijos pacientams kartais tikrai trūksta, todėl labai svarbus personalo vaidmuo padidinant tą motyvaciją, sudominant pacientus įvairiomis veiklomis ir suteikiant jiems viltį, kad liga gali būti įveikta ar bent jau palengvinta. Tokį personalą mes turime, be to, plečiame dienos stacionaro paslaugas, padidindami medicinos psichologų, dailės terapeutų skaičių, o tai reiškia, kad dar didesniam kiekiui žmonių mes galėsime padėti jiems priimtinu būdu.

– Su kokiomis diagnozėmis psichiatrijoje yra tinkamas dienos stacionarinis gydymas?

 – Mūsų dienos stacionarus lanko skirtingais psichikos sutrikimais sergantys asmenys: be jau paminėtų depresijos ir šizofrenijos diagnozių, kreipiasi pacientai su adaptacijos sutrikimais, įvairiais nerimo sutrikimais, kartais – asmenybės sutrikimus turintys asmenys.

Krizių intervencijos centro dienos stacionarą lanko pacientai, kurie šiuo metu patiria krizinę situaciją ir reaguoja į ją psichikos sveikatos sutrikimo simptomais. Dažnai prieš dienos stacionaro lankymą jie yra gydomi pačiame mūsų klinikos Krizių intervencijos centre, nes kartais kai kurių krizinių situacijų metu reikalinga ir stacionarinė pagalba dėl, pavyzdžiui, savižudybės grėsmės.

– Kiek pacientų Psichiatrijos dienos stacionare būna vienu metu? Kaip atrodo jų dienos rutina?

– Vienu metu dienos stacionarą lanko apie 35 -40 pacientų, krizių intervencijos centro dienos stacionare skaičius svyruoja nuo 4 iki 10.

Ką veikia pacientai dienos stacionare? Pradedama nuo paprastų dalykų – bendrų pusryčių, o po to dalyvauja įvairiose terapijose – grupinėje psichoterapijoje, muzikos terapijoje, ergoterapijoje, dailės terapijoje, kineziterapijoje, gauna privačias gydytojo psichiatro, socialinio darbuotojo, slaugytojo, psichologo, psichoterapeuto konsultacijas. Po bendrų pietų kai kas lieka individualioms konsultacijoms, kai kas skirstosi į namus.

Didžiausias tokio gydymo pliusas – dažnas pacientas, besigydantis dienos stacionare, išvengia stacionarizavimo, nėra atskiriamas nuo savo socialinės aplinkos, o jei dienos stacionaras skiriamas po gydymo psichiatrijos ligoninėje, toks gydymo būdas suteikia galimybes palengva grįžti į savo gyvenimą ir veiklas.