Patekęs į gydymo įstaigą retas pacientas susimąsto apie tai, kaip apruošiami daugkartiniai medicinos instrumentai, prietaisai ar kur ir kas paruošia operacijų ar kitų manipuliacijų metu naudojamą sterilią medžiagą. „Tam reikalingos specialios žinios, įgūdžiai, susiję su instrumentais, jų išardymu, surinkimu, pakavimu, sterilizacijos ciklo parinkimu“, – teigia LSMU Kauno ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus specialistai.
Tūkstantmečius siekianti istorija
Dar 3000 m. pr. Kr. egiptiečiai pikį ir degutą naudojo kaip antiseptikus, vėliau buvo nustatyta, kad sieros deginimo metu susidarę dūmai nukenksmina prietaisus, priemones nuo užkrečiamos medžiagos. 1680 m. prancūzų fizikai išrado greitpuodį, kuris sulaikydamas verdantį vandenį paversdavo jį garais, ir buvo įrodyta, kad virdamas greitpuodis valo prietaisus.
Taigi įvairūs metodai, siekiant sumažinti mikroorganizmų plitimą ir perdavimą, buvo naudojami jau senovėje. Jau tada buvo pripažįstama, kad švarus medicinos prietaisas/priemonė yra svarbu, siekiant užtikrinti pacientų saugumą, todėl prietaisai, skirti minėtų priemonių plovimui, dezinfekavimui ir sterilizavimui buvo ir yra tobulinami.
Infekcijų kontrolės uždaviniai
Efektyvus medicinos instrumentų apruošimas, apimantis plovimą, dezinfekavimą ir sterilizavimą, yra viena pagrindinių infekcijų kontrolės veiklos sričių ligoninėje.
Kasdien ligoninėje atliekamos įvairios chirurginės, invazinės procedūros, naudojant chirurginius instrumentus, medicinos prietaisus. Visos invazinės ir chirurginės procedūros apima medicinos prietaiso ar chirurginio instrumento kontaktą su steriliais paciento audiniais ar gleivinėmis.
Didelė visų tokių procedūrų rizika yra patogeninių sukėlėjų, galinčių sukelti hospitalinę infekciją, patekimas į žmogaus organizmą. Todėl, jeigu nėra užtikrinamas tinkamas ir efektyvus daugkartinio naudojimo medicinos įrangos ar instrumento apruošimas, didėja patogenų patekimo rizika į paciento organizmą.
Pagrindinis kiekvieno sterilizacinės darbuotojo tikslas ir misija yra infekcijų plitimo per įrangą bei medicinos prietaisus prevencija ir užtikrinimas, kad visuose ligoninės padaliniuose naudojami medicinos prietaisai būtų sterilūs bei saugūs naudoti.
Pacientus pasiekia sterilūs instrumentai
Ligoninės Sterilizacinės padaliniai yra įsikūrę: Hipodromo g., Josvainių g., Laisvės al., V. Putvinskio g., Miško g., padaliniuose. Iš viso Sterilizacinės padaliniuose dirba 27 darbuotojai.
Medicinos įrangos tinkamas apruošimas ligoninėje yra itin svarbus pacientų saugos ir infekcijų kontrolės procesas. Daugkartinio naudojimo medicinos instrumentai bei įranga ligoninės Sterilizacinėse yra plaunami 7 automatinėse plovimo – dezinfekavimo mašinose, o jautrūs medicinos prietaisai apruošiami rankiniu būdu.
Po atlikto instrumentų plovimo, dezinfekcijos ir džiovinimo jie yra supakuojami į sterilizavimo maišelius, krepinį popierių, konteinerius, paženklinami cheminiu indikatoriumi ir toliau sterilizuojami 9 sterilizatoriuose.
Per metus – apie 350 tūkst. procesų
Ligoninės padaliniuose instrumentai sterilizuojami dviem būdais: garais arba formaldehido garais. Pagrindinis medicinos instrumentų ir įrangos sterilizavimo privalumas yra tai, kad jos metu sunaikinami visi mikroorganizmai ir jų sporos, taip užtikrinant saugų invazinių ir neinvazinių medicinos prietaisų ir instrumentų naudojimą ligoninės padaliniuose.
Daugiausia instrumentų į Sterilizacinę patenka iš operacinių, chirurginio profilio skyrių. Instrumentų rinkiniai, naudojami ligoninės ortopedų – traumatologų yra sunkūs, kai kurie sveria daugiau nei 8 kg. Paketams į sterilizatorius sudėti yra skirti specialūs vežimėliai.
Per mėnesį ligoninės padaliniuose išplaunama ir išsterilizuojama vidutiniškai 29 tūkstančiai medicinos instrumentų. Praėjusiais metais iš viso buvo išplauta ir sterilizuota 345 tūkst. 280 instrumentų.
Ligoninės Sterilizacinėje yra moderni automatinė plovimo – dezinfekavimo mašina, kurioje apruošiami specialūs konteineriai – „troliai“, skirti sterilių instrumentų transportavimui į skyrius.
LSMU KL Infekcijų kontrolės skyriaus inf.