Vadovauti LSMU Kauno ligoninės kraujagyslių chirurgijai patikėta angiochirurgui A. Pokštui

2024 vasario 01 d.

„Esame nedidelis sektorius, kuriame dirbame 6 angiochirurgai, iš jų du – mažu etatiniu krūviu, tačiau  turime realių planų didinti operacijų, ypač arterijų, skaičių“, – sako LSMU Kauno ligoninės Chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos sektoriaus (Hipodromo g. 13) naujasis l. e. p. vadovas Augustinas Pokštas.

Kraujagyslių chirurgijos sektoriuje atliekamos viso spektro venų varikozės operacijos ir plėtojamas periferinių arterijų okliuzinės ligos (kraujagyslių aterosklerozės) gydymas. Būtent šioje srityje poskyriui vadovaujantis A. Pokštas turi planų daryti proveržį.

„Venų patologijos gydymas pas mus gerai išvystytas, – kalba jis. – Mano ambicijos – padidinti  arterinių pacientų skaičių, tai yra, plėsti pagalbą ligoniams, sergantiems periferinių arterijų okliuzine liga, taikant pažangius šiuolaikinės medicinos metodus.“

Skaičiuojama, kad periferinių arterijų okliuzine liga (PAOL), kitaip – galūnių kraujagyslių ate­roskleroze, serga maždaug 12–15 proc. mūsų populiacijos, o tarp vyresnių nei 70 m. ši liga būdinga kas ketvirtam-penktam žmogui.

Kurį laiką, kalkėjant kraujagyslėms, PAOL būna besimptomė, po to prasideda protarpinio šlubavimo stadija, vėliau trumpėja atstumas, kurį žmogus gali nueiti be kojų skausmo. Dėl aterosklerozės vis labiau užsikemšant periferinėms kraujagyslėms, kojų skausmai ima reikštis ir ramybės būklėje. „Toliau laukia išopėjimas, negyjančios žaizdos, gali išsivystyti gangrena“, – kalba angiochirurgas A. Pokštas apie negydomos periferinių arterijų okliuzinės ligos perspektyvą.

„Kraujagyslių chirurgijos sektoriuje teikiame kvalifikuotą planinę medicininę pagalbą, – sako jis.  – Diagnostikai naudojama intervencinės radiologijos aparatūra, atliekamos angiografijos (kraujagyslių tyrimas rentgeno spinduliuote, suleidus į jas kontrastinės  medžiagos – red. past.), taikomi periferinių arterijų plėtimai, stentavimai, atliekamos klasikinės kojų arterijų rekonstrukcinės operacijos.“

Dar viena chirurginių paslaugų rūšis, kurią akcentuoja A. Pokštas, tai – arterioveninių fistulių formavimas pacientams, sergantiems inkstų funkcijos nepakankamumu ir ruošiamiems dializėms.

„Chirurgiškai formuojant arteriovenines fistules inkstų ligomis sergantiems pacientams, didelį įdirbį esu padaręs rezidentūroje LSMUL Kauno klinikose, taigi turiu nemažai praktikos ir šių operacijų skaičių, bendradarbiaudami su LSMU KL Šilainių padalinyje veikiančiu Hemodializės skyriumi, norime po truputį didinti Hipodromo g.“, – pabrėžia naujasis Kraujagyslių chirurgijos sektoriaus vadovas.