x

Kad skausmas netaptų nuosprendžiu

2023 sausio 26 d.
f in @

Tylioji epidemija – taip XXI a. vadinamas skausmas. Skaičiuojama, kad lėtinis skausmas kamuoja 0,2 planetos gyventojų, kiti šaltiniai teigia, kad vienokį ar kitokį nuolatinį 3 ir daugiau mėnesių besitęsiantį skausmą patiria kas penktas žmogus.

2018 m. pirmą kartą Lietuvoje nustatyta, kad lėtinis skausmas laikomas atskira liga, slopinančia organizmo funkcines galias ir neigiamai veikiančia gyvenimo kokybę.

Lėtinis skausmas žaloja nervų sistemą, jį dažnai lydi širdies ir kraujagyslių ligos, kone kas antras žmogus suserga depresija, jiems sunku adaptuotis visuomenėje, jie netenka darbo ir atsiduria socialinėje atskirtyje.

2021 m. balandį LSMU Kauno ligoninėje, Hipodromo g. 13, startavo nauja specializuota skausmo diagnozavimo ir gydymo paslauga – Skausmo gydymo kabinetas, į kurį kreipiasi pacientai kamuojami lėtinio skausmo dėl nervų sistemos pažeidimų, skausmų po traumų ir operacijų ar lydinčių onkologines ligas.

„Ilgai nebuvo sprendimo dėl lėtinio skausmo kamuojamų žmonių, kurių skaičiai išties yra dideli. Galimybė padėti šiems pacientams, atsiradusi LSMU Kauno ligoninėje, – pažangus žingsnis daugybės kenčiančių pacientų labui. Turime tiek ambulatorinę, tiek dienos stacionaro specializuotą skausmo gydymo grandį ir tai leidžia optimaliai užtikrinti šios paslaugos teikimą“, –  sako LSMU Kauno ligoninės direktorė medicinai prof. dr. Diana Žaliaduonytė.

„Pacientai, kenčiantys nuo ilgiau nei 3 mėnesius trunkančio lėtinio skausmo arba ūmaus skausmo atvejais, kai gydymas dėl skausmą sukėlusios priežasties ilgiau nei mėnesį neefektyvus, su šeimos gydytojo arba specialisto siuntimu nukreipiami specializuotai skausmo medicinos paslaugai gauti“, – apie paciento kelią į LSMU Kauno ligoninės Skausmo gydymo kabinetą pasakoja jo steigimo iniciatorius, Operacinės ir anesteziologijos skyriaus vedėjas, gydytojas anesteziologas reanimatologas Aidas Jurkevičius. Jis pabrėžia, kad prieš patenkant į Skausmo gydymo kabinetą, pacientams turi būti ištirta ir diagnozuota pagrindinė liga, jai paskirtas gydymas.

Faktai apie LSMU Kauno ligoninės Skausmo gydymo kabinetą:

  • Per 2022 m. apsilankė 1275 pacientai, 400 pacientų suteiktos pirminės konsultacijos, 310 jų skirtas gydymas su intervencijomis. 668 pacientams teiktos dienos stacionaro paslaugos.
  • Skausmo gydymo kabinetas Hipodromo g. 13, kuriame atliekama skausmo diagnostika, medikamentinis gydymas, invazinės procedūros, veikia dvejose lokacijose. Konsultacijos, medikamentų plano sudėliojimas, skausmo židinių trigeriniuose taškuose, minkštuosiuose audiniuose, sąnariuose „blokados“ atliekamos Konsultacijų poliklinikoje, o paslaugos, kurioms reikalinga rentgeno kontrolė, – Dienos chirurgijos skyriuje, operacinėje.
  • Suburta multidisciplininė komanda: gydytojas anesteziologas reanimatologas, medicinos psichologas ir/arba kineziterapeutas, anestezijos slaugytojas.
  • Tokios paslaugos kaip epidūrinės, spinalinės injekcijos, periferinių nervų „blokados“ atliekamos operacinėje su rentgeno kontrole. Šias paslaugas gali teikti TIK gydymo įstaiga, turinti reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių. Operacinėje atliekamos vaistų mišinio suleidimo į stuburo kanalą, šalia periferinių nervų, į sąnarių tarpus procedūros. „Stuburo patologija yra dominuojanti“, – teigė Skausmo kabineto gydytoja anesteziologė (skausmo specialistė) Asta Mažeikaitė.
  • Į Skausmo gydymo kabinetą atvykstama su siuntimu, nustatyta pirmine diagnoze. Reikia turėti atliktų tyrimų aprašymus ir tyrimus tos patologijos, dėl kurios kreipiamasi
  • Specializuotas skausmo gydymas gali trukti 3–4 mėnesius. Daugeliu atvejų jis leidžia ženkliai sumažinti paciento vartotų medikamentų kiekį.
  • „Mes padedame apie 80–85 proc. pacientų, – sakė gydytoja skausmo specialistė A. Mažeikaitė. – Likusiems 15 proc. pacientų sumažiname skausmo intensyvumą, bet išspręsti problemos negalime. Todėl visuomet patariame neturėti nerealių lūkesčių. Konsultacijų metu svarbu išsiaiškinti, kokia yra pagrindinė liga, kurią lydi skausmas, ir kokios mūsų galimybės jį suvaldyti. Labai svarbu, gydant skausmą, paties paciento iniciatyva, noras bendradarbiauti, padėti sau pačiam.“

 

Apie tai, kaip užsiregistruoti į konsultaciją ir ko tikėtis per pirmąją konsultaciją skaitykite čia https://kaunoligonine.lt/poliklinikoje-veikia-skausmo-gydymo-kabinetas/