x

LSMU Kauno ligoninėje pirmą kartą eksplantuotos kepenys

2024 balandžio 10 d.
f in @

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje identifikuotas ir paruoštas donoras, kurio kepenys, eksplantuotos ligoninės Hipodromo g. padalinio Operacinės ir anesteziologijos skyriuje, pristatytos transplantacijos laukiančiam recipientui. Tokio masto organo eksplantacija LSMU Kauno ligoninėje atlikta pirmą kartą.

“Didžiuojuosi ir esu dėkinga visai skyriaus komandai, – sakė ligoninės Hipodromo g. padalinio Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus, tris paras ruošusio donorą,  vadovė Liucija Jodžiūnienė. – Gydytojos Jūratė Misiūnė, Rita Narakienė, Ingrida Žebrauskienė, Laura Jokūbonienė, puikūs mūsų slaugytojai, tai yra, visas RITS personalas dalyvavo sudėtingame donoro identifikavimo ir paruošimo procese. Mes įveikėme šį didelį iššūkį.”

Gelbstint žmogaus gyvybę

 

„Organų donorystė visuomenėje vis dar jautrus klausimas, bet faktas tas, kad vien Lietuvoje transplantacijos laukia per 300 žmonių, taigi organų donacija – tai dovana tiems, kurių gyvybė ar galimybė regėti priklauso nuo to, ar bus rastas tinkamas donoras. Džiaugiamės galėję padėti gelbstint žmogaus gyvybę. Jau esame sėkmingai prisidėję prie ragenų transplantacijos, bet ši mūsų ligoninėje atlikta kepenų eksplantacija buvo gerokai didesnės apimties, tai buvo gyvybės donorystė“, – kalbėjo LSMU Kauno ligoninės direktorė medicinai prof. dr. Diana Žaliaduonytė.

 

Procesus, susijusius su LSMU Kauno ligoninėje vykusiu donoro paruošimu bei donacija, koordinavo Kauno regiono donorystės paslaugų koordinatoriai, LSMUL KK gydytojai kartu su Nacionaliniu transplantacijos biuru.

 

LSMU Kauno ligoninėje eksplantuotos donoro kepenys buvo gabenamos persodinimui į kaimyninę Lenkiją. Kol donoras buvo ruošiamas kepenų eksplantacijai (ligoninės RITS vyko daugybė tyrimų, konsultacijų, buvo šaukiami konsiliumai, kuriuose priimti sprendimai) iš Varšuvos atvyko dviejų chirurgų ir operacijai asistuojančios operacinės slaugytojos komanda. Jie atsigabeno reikiamus instrumentus ir tirpalus, reikalingus organo prezervacijai.

 

Daugiadalykinės komandos rezultatas

 

Atliekant donoro identifikaciją ir paruošimą bei kepenų eksplantaciją dirbo LSMU Kauno ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos bei Operacinės ir anesteziologijos skyrių komandos.  „Šis procesas buvo daugiadalykės komandos darbo rezultatas“, – pabrėžė anesteziologė reanimatologė Aušra Puzienė.

 

„Gavus leidimą donuoti organus, laukia iššūkiai siekiant išlaikyti nepažeistas organų sistemas, kad donuojamų organų būklė būtų kuo įmanoma geresnė, o tai nėra paprasta, nes įvykus galvos smegenų mirčiai “išsijungia” autoreguliacija bei kompensaciniai mechanizmai, dažnai stebimos sudėtingos hemodinaminės reakcijos, homeostezės disbalansas, endokrininė dekompensacija“, – pasakojo gydytoja A. Puzienė.

 

Chirurgams iš Lenkijos atliekant donoro kepenų eksplantaciją, LSMU Kauno ligoninės operacinėje dirbo anesteziologė A. Puzienė, anestezijos intensyvios terapijos slaugytoja R. Lukauskienė, operacinės slaugytojos O. Trečiokaitė, R. Mieliauskienė.

 

Svarbus žingsnis ligoninės istorijoje

 

„Manau, kad šis pirmas tokio masto efektyvios organų donorystės atvejis Kauno ligoninės istorijoje svarbus keletu aspektų“, – pažymėjo vyriausiasis Kauno regiono donorystės paslaugų koordinatorius, LSMUL Kauno klinikų Intensyviosios terapijos klinikos ir Kauno regiono intensyviosios terapijos klasterio vadovas doc. dr. Tomas Tamošuitis.

 

„Pirma, – akcentavo jis, – tai atspindi pačios ligoninės paslaugų teikimo standarto augimą, nes norint sėkmingai dalyvauti organų donorystės programoje, reikia sudėtingų medicinos technologijų ir kompetentingos medikų komandos bei geros procesų organizacijos. Antra, didelės Kauno ligoninės įsitraukimas į organų donorystės programą yra akivaizdus įrodymas, kad naujasis nuo 2023 m.  liepos mėn.  įsigaliojęs ir regioninio klasterio principu pagrįstas organų ir audinių donorystės koordinavimo modelis veikia sėkmingai.“

 

„Tikiu, kad glaudžiai bendradarbiaujant LSMUL Kauno klinikų ir LSMU Kauno ligoninės medikų, pirmiausia anesteziologų reanimatologų ir intensyviosios terapijos slaugytojų, komandoms bus ženkliai padidintas kokybiškų donorinių organų skaičius nacionaliniu mastu, o tai padės išgelbėti daugiau sunkiai sergančių ir organų transplantacijos laukiančių pacientų gyvybių. Noriu padėkoti LSMU Kauno ligoninės kolegoms gydytojams ir slaugytojams už sklandų bendradarbiavimą, iniciatyvą ir profesionalumą“, – kalbėjo doc. dr. T. Tamošuitis. ​