x

Treji metai LSMU Kauno ligoninėje diegiant LEAN pažymėti konferencija

2023 kovo 20 d.
f in @

Lietuvos krepšinio namuose – vietoje, kuri asocijuojasi su tikslais, komandine dvasia, pergalių siekiu – įvyko antroji LSMU Kauno ligoninės LEAN konferencija. Jos pavadinimas „Neišsprendžiamos problemos: pradedame nuo savęs“ suponuoja mintį, kad kiekvieną organizaciją sudaro individualybės – pradedant vadovais, baigiant darbuotojais, ir bendram rezultatui svarbu kiekvieno noras tobulėti, įsitraukimas į pokyčius, sąmoningumas.

„LEAN vadybos sistema ligoninėje diegiama trečius metus ir jau galime pasidžiaugti pasiektais rezultatais: naujais darbo metodais ir įrankiais, leidžiančiais tiek geriau organizuoti, tiek planuoti, tiek kalbėti apie gerąsias patirtis užtikrinant pacientų saugumą, paslaugų kokybę“, – sveikindama konferencijos dalyvius sakė LEAN diegimo LSMU Kauno ligoninėje iniciatorė direktorė medicinai prof. dr. Diana Žaliaduonytė.

„Dirbame didelėje įstaigoje, sujungtoje iš dviejų Kauno ligoninių su labai skirtingomis tradicijomis, darbo kultūra ir jo organizavimo principais, – kalbėjo prof. D. Žaliaduonytė. – Tokiai organizacijai yra būtina turėti vadybos sistemą, kuri padėtų geriau organizuoti darbus, numatyti tikslus, jų siekti, greitai, operatyviai gauti informaciją ir ja dalintis. Viena iš šiuolaikinių vadybos sistemų, taikomų organizacijose, yra LEAN. Ją pasirinkome todėl, kad prieš jungiantis ligoninėms jau buvo LEAN užuomazgų, tad LEAN metodų diegimas į kasdienį ligoninės gyvenimą atėjo natūraliai, tai buvo pradžią jau turėjusių procesų įveiklinimas.“

„Tokioje didelėje organizacijoje kaip dvi ligonines sujungusioje LSMU Kauno ligoninėje, turinčioje vienas nuo kito nutolusių padalinių, labai svarbu, kad vykstantys procesai būtų standartizuoti ir egzistuotų įrankiai, kuriais nuolat galėtume tobulinti tuos procesus bei dalintis gerąja patirtimi. Diegdami LEAN metodiką mes pajutome ne tik darbo tvarkų organizavimo vidinę naudą, bet ir konkrečią, pamatuojamą finansinę vertę“, – pabrėžė LSMU Kauno ligoninės LEAN koordinatorė, Konsultacinės medicinos centro vadovė Elžbieta Trapenskė.

Ji pasidžiaugė, kad LSMU Kauno ligoninėje jau yra septyni sertifikuoti LEAN lyderiai. „Tai reiškia, kad net projektui pasibaigus mes galime toliau taikyti įgytas žinias, optimizuoti procesus, tęsti kitų padalinių apmokymą, užtikrinant nenutrūkstamą tobulėjimą“, – pažymėjo E. Trapenskė.

„Diegiant ligoninėje LEAN, vis dar esame kelyje, procese, – kalbėjo LSMU Kauno ligoninės direktorė medicinai prof. dr. D. Žaliaduonytė. – Kai kurie šios vadybos metodai dalyje padalinių jau veikia, dalis darbuotojų spėjo patirti, kad ši sistema leidžia efektyviau organizuoti darbą, siekti išsikeltų tikslų ir kokybės, planuoti laiką, peržiūrint neefektyvias veiklas ir jų atsisakant. LEAN skirta geresniam rezultatui. Ir jei mūsų tikslas yra ligoninės veiklos planus atitinkantis pacientų skaičius, gaunantis kokybiškas paslaugas, tai LEAN moko planuoti ir kryptingai to siekti, įtraukiant į procesą visus darbuotojus.“

Praėjusių metų pabaigoje LSMU Kauno ligoninei buvo įteiktas LEAN Metų geriausio projekto apdovanojimas už PDCA projektą „Operacijų pradžia laiku“. Šiuo metu ligoninėje įgyvendinamas penktas PDCA (liet. planuok – daryk – tikrink – veik) projektas.

„PDCA projektai yra ilgalaikiai, užtrunkantys metus ar net dvejus, lygiagrečiai vienu metu gali vykti tik du procesai, kadangi jie yra imlūs laikui, reikalaujantys detalios analizės ir tolesnių žingsnių suplanavimo. Tie žingsniai dažniausiai būna daugiapakopiai, apimantys visas sritis – nuo komunikacijos iki tiesioginių sprendimų ir darbo organizavimo pertvarkymų“, – pasakojo LEAN koordinatorė E. Trapenskė apie PDCA projektus, nešančius ligoninei labiausiai apčiuopiamą finansinę vertę.

LSMU Kauno ligoninės skyriai, kuriuose diegiama LEAN vadybos sistema, sėkmingai „matuojasi“ tokius LEAN metodus kaip ASAICHI susirinkimai, standartizuota darbas, 5S (standartizuotas darbo vietos sutvarkymas), TWI (trumpų instrukcijų įrankis), Kaizen (standartizuotas pasiūlymų teikimas darbo proceso gerinimui ir šių pasiūlymų įgyvendinimas), VACA (procesų gerinimo įrankis).

Diegiant šiuos LEAN įrankius, mažėja darbuotojų laiko ir energijos sąnaudos bei klaidų tikimybė, atsiranda daugiau tikslumo ir taupumo, efektyviau teikiama pagalba pacientams.

LEAN konferencijoje buvo perskaityti pranešimai:

„Geras vadovas –  geras rezultatas?“ (prof. Diana Žaliaduonytė, LSMU Kauno ligoninės direktorė medicinai);

„Vadovavimas sau: asmenybės ir jų įtaka vadovavimui“ (Justinas Dzidzevičius, LSMU Kauno ligoninės direktoriaus medicinai pavaduotojas);

„LEAN – maži dalykai tampa dideliais“ (Erika Jasukaitienė, LSMU Kauno ligoninės direktoriaus slaugai pavaduotoja);

„KMC: nauja struktūra ir nauji darbo metodai“ (Elžbieta Trapenskė, LSMU Kauno ligoninės Konsultacinės medicinos centro vadovė);

„ASAICHI diegimo Vaikų ligų klinikoje poreikis“ (Darius Varaškevičius, LSMU Kauno ligoninės Vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyviosios terapijos ir konsultacijų skyriaus vadovas);

„TWI galimybės ir iššūkiai“ (Laima Stanionienė, LSMU Kauno ligoninės Somatopsichiatrinio skyriaus vyresnioji slaugos administratorė);

„Vadovavimo stiliaus įtaka lyderystei, diegiant Kaizen metodą Psichiatrijos klinikoje“ (Albertina Vitkienė, LSMU Kauno ligoninės Slaugos koordinatorė psichikos sveiktos slaugai);

„PDCA: paprasti atsakymai į sudėtingus klausimus“ (Rasa Paleckienė, LSMU Kauno ligoninės Slaugos koordinatorė mokslo integracijai ir kokybei);

„Kitoks požiūris į ligoninės efektyvumą“ (Mindaugas Žebrauskas, mokymų rengėjas, lektorius, konsultantas).